Praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie.
Cyril Northcote Parkinson
esej dla The Economist (1955)
Cyril Northcote Parkinson to brytyjski historyk i pisarz. Napisał wiele książek, jednak ta najpopularniejsza dotyczy biurokracji w brytyjskiej administracji. To właśnie z książki „Prawo Parkinsona czyli w pogoni za postępem” pochodzi cytowane zdanie, które przyjęło nazwę prawa Parkinsona. Sama książka to zbiór ciekawych esejów o zarządzaniu.
W dużym skrócie prawo Parkinsona mówi, że praca zajmie nam zawsze tyle czasu ile na nią przeznaczymy. Oczywiście trzeba tu zachować pewien racjonalizm. Wypiek ciasta czy przygotowanie prezentacji nie skróci się magicznie do kilku minut tylko dlatego, że my tak zdecydujemy. A szkoda 😉
Planując czas wykonania zadań należy być rozsądnym i racjonalnym w kwestii oceny ich czasochłonności. Nie możemy nadmiernie skracać tego czasu, ale nie powinniśmy też przesadzać z buforami i rezerwami na nagłe wypadki. Jeżeli np. wiemy z doświadczenia, że przygotowanie masy na sernik (w tym przygotowanie formy i zmieszanie składników) zajmuje nam pół godziny to wyznaczmy sobie na to maksymalnie 40 minut. Mamy 10 minut rezerwy na nieprzewidziane komplikacje, odebranie telefonu, itp. Jeżeli jednak nie narzucimy sobie sztywno czasu, a stwierdzimy tylko, że sernikiem zajmiemy się po południu to:
- będziemy robić ten sernik całe popołudnie i nacieszymy się nim dopiero jutro;
- nie zrobimy go w ogóle.
Brak ram czasowych sprawia, że podchodzimy do planowanych zadań… dość swobodnie. Robimy je powoli, odkładamy na nieco później („tylko wypiję kawę i zerknę na fejsa„). Wyznaczenie sobie realistycznego deadline’u pozwala się zebrać, sprężyć i zmierzyć się z małym wyzwaniem. Świadomość, że mamy nieco rezerwy daje nieco spokoju.
Wyznaczając sobie realistyczny termin wykonania danego zadania niejako sami siebie motywujemy do sprawnej pracy. Jeżeli przygotowanie prezentacji trwa 2 godziny, ale my damy sobie 4 to niemal na pewno znajdziemy sposób, by przez te 4 godziny tą prezentację szykować. Prawo Parkinsona.